ד"ר ריצ'רד בנדלר

richard-bandler-portraitיליד 1950, פיתח את ה-NLP בשיתוף עם ג'ון גרינדר.

גדל במה שנחשב היום לעמק הסיליקון בקליפורניה, ארה"ב. החל את לימודיו במתמטיקה, וקיבל תואר BA בפילוסופיה ופסיכולוגיה ובהמשך תואר MA באונברסיטת סנטה קרוז בקליפורניה.

ב-1972 הוא הוזמן ע"י בעלים של הוצאת ספרים גדולה, לעזור בעריכת ספר על הגשטלט ועל פריץ פרלס מפתחו שנפטר מספר שנים לפני כן, מתוך עשרות שעות הקלטה של פרלס. בתקופה זו בנדלר גם השתתף בקורסים שהועברו ע"י ורג'יניה סאטיר, מטפלת משפחתית מפורסמת. לאחר תקופה אינטנסיבית של עבודה עם ההקלטות של פריץ פרלס, החל להנחות קבוצות טיפוליות בגישת הגשטלט וגילה לתדהמתו שכאשר אימץ דרכי התנהגות של פרלס ודפוסי שפה שקלט מהסרטים הוא הצליח בעבודה עם אנשים בצורה בולטת. באותה תקופה שמע בנדלר על בלשן בשם ג'ון גרינדר שיכול לעזור להבין מה הוא עושה שמייצר תוצאות טובות כל כך. ואכן בנדלר פנה לגרינדר שיעזור לו להבין ולתמלל את הכלים כך שיוכל ללמד גם אחרים להתשמש בהם.וכך החלה להתפתח השותפות בין השניים, כך נולד ה-NLP.

בנדלר וגרינדר החלו לעשות מה שנקרא "מודלינג" לאנשים בולטים בתחום הטיפולי כמו, פריץ פרלס, וירג'יניה סאטיר, מילטון אריקסון ועוד ועוד.ספרם הידוע: "מבנה הקסם" יצא לאור ב-1975 והיווה נקודת זינוק לתחום .

השותפות ביניהם ארכה מספר שנים ובתחילת שנות ה-80 פנה כל אחד לדרך עצמאית.
בנדלר ידוע כגאון כריזמטי ויכולותיו הבולטות באות לידי ביטוי בעבודתו במהלך השנים. בנדלר המשיך להתמקד ביישומים של ה NLP תוך התמקדות ביישומים המשתמשים ב-SubModalities , תת האופנויות המייצרות את ההבדלים בייצוג הפנימי אצל כל אדם ואדם.

הרקע שלו כמוסיקאי והעיניין הרב שלו בהשפעת מאפייני סאונד על מערכת העצבים האנושית הובילו אותו לפתח תחום הנקרא: Neuro Sonics, המשתמש בקולות וצלילים באיכות גבוהה כדי ליצור שינוי במצב הנפשי של האדם.

בהמשך פיתח בנדלר מודל עבודת שינוי והעצמה הנקרא: Design Human Engineering (DHE) . ומודל אותו הוא מפתח בשנים האחרונות הנקרא:Neuro Hypnotic Repattering (NHR) .

בנוסף לגאוניותו הבולטת ידוע ריצ'רד בנדלר בחוש ההומור המפותח מאוד שלו, והיכולת שלו להשתמש בשפה בצורה ייחודית תוך שימוש במטאפורות אותן הוא משלב בהרצאותיו בטכניקה שנקראת Nested Loops.


פרטים נוספים באתר האישי של ריצ'רד בנדלר